Blog

  Stal Corten

  Zardzewiałe elewacje, ławki, kosze, donice, lampy… o co chodzi z tym nowym trendem?

  Nie sposób nie zauważyć, że coraz częściej spotykamy elewacje budynków użyteczności publicznej wykonane z „zardzewiałej blachy” do tego coraz częściej podobne rozwiązania stosuje się jako elementy wystroju wnętrz restauracji, barów, galerii handlowych a także małej architektury.

  Jesteśmy świadkami prawdziwego renesansu stylistyki rustykalnej, której głównym walorem jest właśnie surowość wykonania. W tę stylistykę idealnie wpasowuje się rdza, która przy wystąpieniu na surowej stali czarnej doprowadzi ją ostatecznie do całkowitej korozji, a co za tym idzie element tak wykonany przestanie w końcu być użyteczny.

  Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych trendów, stworzono specjalny stop stali, która swoją trwałością dorównuje stali nierdzewnej, a do tego tworzy na powierzchni naturalną rdzawą powłokę zabezpieczającą ją przed dalszym szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jest to stal Corten.

  Stal Corten, nazywana także w spolszczonej wersji stalą kortenowską, cechuje się bardzo wysoką odpornością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Na powierzchni stali Corten zaczyna się naturalnie tworzyć warstwa patyny(rdzy),która zabezpiecza stal przed dalszymi zmianami i korozją. Wizualnie ta zewnętrzna warstwa niczym nie różni się od naturalnej rdzy, dzięki czemu świetnie nadaje się do uzyskania ciekawych efektów na wspomnianych wyżej elewacjach czy elementach małej architektury.

  Inoplex posiada w swojej ofercie dwa zestawy małej architektury wykonane ze stali Corten. Są to zestawy ZE.18.05 i ZE.18.06 składające się z ławek, koszy na śmieci, donic oraz stojaka na rowery.

  Elementy małej architektury wykonywane przez Inoplex mogą zostać naturalnie postarzone, dzięki czemu otrzymany produkt jest już pokryty świeżym nalotem patyny o kolorze rdzawo-pomarańczowym. Istnieje także możliwość zamówienia produktów z surowego Cortenu, które w naturalnych warunkach same pokryją się wspomnianym nalotem.

  Należy pamiętać, że nalot na stali Corten nie jest regularny i jednolity, z czasem zmienia swój kolor na coraz ciemniejszy oraz we wczesnej fazie jest podatny na zaistnienie zacieków czy przebarwień. W zasadzie fakt ten nie powinien nikogo dziwić, gdyż rdza właśnie tak wyglądać powinna.

  Istnieją sposoby zatrzymania procesu pokrywania się stali Corten patyną i utrzymania aktualnej kolorystyki oraz struktury. Takie zabiegi stosuje się dla elementów, które mogłyby brudzić użytkownika(np. siedzisko ławki) lub zarażać inną stal wkomponowaną w przedmiot dla kontrastu(np. stal nierdzewną).

  Stal Corten coraz chętniej stosowana przy produkcji elementów małej architektury znalazła już swoje stałe miejsce we wzornictwie miejskim czy też we wnętrzach budynków użyteczności publicznej takich jak galerie handlowe, restauracje, banki czy też urzędy miasta. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Inoplex w tym zakresie. Poza oferowanymi kolekcjami i wchodzącymi w ich skład produktami jesteśmy w stanie wykonać także indywidualny projekt przy zastosowaniu stali Corten.