Blog

  Mała architektura miejska

  Elementy małej architektury

   Trendy w małej architekturze to przede wszystkim tworzenie zabudowy dla danej okolicy, wychodzenie naprzeciw potrzebom mieszkańców. Mała architektura to nie tylko element estetyki przestrzeni - ważną jej funkcją jest też bezpieczeństwo i ogólna poprawa jakości życia. Meble miejskie dają możliwość komfortowego spędzania wolnego czasu i ułatwiają budowanie relacji w przestrzeni publicznej.

  Do elementów małej architektury możemy zaliczyć:

  • ławki
  • kosze na śmieci
  • stojaki rowerowe
  • donice
  • zestawy piknikowe
  • stoły
  • popielnice
  • blokady parkingowe
  • słupki
  • wiaty
  • palarnie

  Dla producentów i projektantów każdy z projektów stanowi wyzwanie, nie tylko ze względu na design czy konstrukcję. Warto zastanowić się, kto i w jaki sposób, będzie korzystał z danej przestrzeni.  Ważne jest, aby odpowiedzieć na oczekiwania użytkowników, by projekt mógł dopasować się do okolicy, odpowiadać jej potrzebom. Mała architektura przeznaczona jest do wyposażenia obiektów zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ma za zadanie wpasować się w krajobraz każdej przestrzeni miejskiej, a także galerii handlowych, biurowców lub innych miejsc użyteczności publicznej. W projektach liczy się nie tylko design, ale również technologia i staranność wykonania, a także łatwość transportu i montażu.

  Ławki

  Kluczowa dla funkcjonalności parków, skwerów czy miejsc użyteczności publicznej, jest z pewnością możliwość odpoczynku i relaksu. Na rynku znajdziemy ławki stalowe, betonowe i żeliwne, z wykorzystaniem drewna zarówno krajowego, jak i egzotycznego. Nowością jest również możliwość stosowania stali Corten, cechującej się bardzo wysoką odpornością. Dodatkowym atutem, jest też niebanalny wygląd produktów wykonanych z Cortenu. Ławki miejskie powinny być również stabilne i solidnie przytwierdzone do podłoża, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania.

  Oczywiście, design i bezpieczeństwo są bardzo istotne, jednak dla użytkowników liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Zaaranżowanie odpowiedniej ilości miejsc do siedzenia, może w znaczący sposób zmienić charakter danej przestrzeni. To właśnie dzięki ławkom, plac czy skwer może zacząć funkcjonować jako miejsce spotkań i relaksu dla rodzin, młodzieży, czy osób starszych. Dobre usytuowanie sprzyja kontaktom międzyludzkim, a przecież to właśnie jest najistotniejsze.

  Kosze uliczne

  Trudno wyobrazić sobie korzystanie z przestrzeni publicznej bez dobrze  rozlokowanych i funkcjonalnych koszy na śmieci. Parki miejskie, tereny zielone czy skwery to nieocenione dla mieszkańców danej lokalizacji miejsca spędzania wolnego czasu, stąd też ogromna potrzeba dbania o czystość na tych terenach.  Bez odpowiedniego rozmieszczenia koszy na śmieci, ciężko byłoby wyobrazić sobie utrzymanie porządku umożliwiającego relaks czy aktywny wypoczynek.  W zależności od potrzeb danej przestrzeni, śmietniki mogą posiadać różne sposoby opróżniania, montażu, opcję segregacji i szeroki asortyment materiałów, odpornych na działanie warunków atmosferycznych.

  Nie jesteśmy już skazani na szpecące krajobraz śmietniki. Dziś firmy prześcigają się w coraz ciekawszych projektach, stawiając na estetyczne, dopasowane do aktualnych trendów formy. Bardzo popularne stały się kosze segregacyjne, umożliwiające sortowanie odpadów, co ma niewątpliwie wpływ na nasze środowisko naturalne. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o funkcjonalności i komforcie użytkowania. Stąd tez, projektanci proponują coraz więcej ciekawych udogodnień, dotyczących opróżniania czy czyszczenia koszy.

  Donice miejskie

  Kwiaty i rośliny stanowią ciekawy element dekoracyjny, a donica miejska zaprojektowana według najnowszych trendów sprawia, że całość tworzy niezwykłą aranżację. Donice są elementem krajobrazu miejskiego, wpływają na postrzeganie przestrzeni. Jeśli w udany sposób nawiązują do otaczającej okolicy, mogą stać się elementem dekoracyjnym, budującym poczucie komfortu. Materiały wykorzystywane do produkcji donic powinny być trwałe, a sama donica stabilna i uniemożliwiająca jej przewrócenie, lub przypadkowe przesunięcie. Przy projektowaniu jakiejkolwiek przestrzeni, warto pamiętać o miejscu dla zieleni, szczególnie w miejscach gdzie sadzenie jest niemożliwe, lub bardzo utrudnione. Właśnie tam świetnie sprawdzają się donice, które nie tylko zapewniają bezpieczny rozwój roślin, ale tez same w sobie staną się elementem dekoracyjnym.

   INOPLEX - donice

  Blokady parkingowe

  Słupki i blokady parkingowe są elementami towarzyszącymi funkcjonowaniu miasta, pomagającymi uporządkować przestrzeń publiczną. Najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej , stali węglowej czy betonu. Drogi, chodniki i inne przestrzenie użytkowe ułatwiają życie mieszkańcom, dlatego istotne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pieszym, jak i kierowcom. Słupki i blokady pomagają zwiększyć komfort użytkowania sfery publicznej, jak również, dzięki zróżnicowanemu designowi, mogą stanowić dopełnienie istniejącej aranżacji.

   

  Wiaty dla palaczy, palarnie, popielnice

  Istotne jest, aby przestrzeń publiczna i biznesowa była miejscem przyjaznym i funkcjonalnym, również dla osób palących. Obecnie na rynku są dostępne wiaty dla palaczy, zadaszenia, a także palarnie publiczne, miejskie i wolnostojące z popielnicami. Produkty te zapewniają nie tylko przestrzeń dedykowaną osobom palącym, lecz również pozwalają w znaczącym stopniu pomóc w zachowaniu porządku w przestrzeni, z której wszyscy korzystamy. 

   INOPLEX - wiaty , palarnie

  Stojaki rowerowe

  Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować wzrost liczby cyklistów na naszych drogach. Rower stał się jednym z najpopularniejszych środków transportu i doskonałą alternatywą dla samochodu, czy komunikacji zbiorowej. Moda na aktywne spędzanie czasu była motorem dla rozwoju dedykowanej cyklistom infrastruktury, a powstawanie wielu ścieżek rowerowych, jeszcze bardziej zachęca do uprawiania tej dyscypliny sportu.

  Obecnie na rynku mamy dostępną zróżnicowaną i bogatą ofertę, zarówno jedno, jak i wielostanowiskowychstojaków rowerowych, w których można w bezpieczny i szybki sposób zostawić swój jednoślad. Stojaki rowerowe pojawiają się w łatwo dostępnych, uczęszczanych miejscach, w pobliżu budynków użyteczności publicznej, centrów handlowych czy uczelni. Istotne, aby stojaki były nie tylko funkcjonalne, ale tez estetycznie wpasowały się w istniejącą aranżację przestrzeni. Projektanci prześcigają się w pomysłach atrakcyjnych i oryginalnych stojaków rowerowych, które nie tylko będą cieszyć ich użytkowników swoją funkcjonalnością, ale tez zachwycą designem i nowoczesną formą.

   INOPLEX stojaik rowerowe

  W kontekście budowania relacji w przestrzeni publicznej meble miejskie mogą stanowić element, który będzie odgrywał znaczącą rolę. Wraz z rozwojem, rośnie potrzeba kształtowania pozytywnego wizerunku i dbałości o publiczne przestrzenie, co za tym idzie, poprawienie jakości życia mieszkańców. Właśnie te potrzeby pozwala spełnić właściwie dobrana mała architektura.